Volt egyszer egy vurstli
Ez írás az Arcanum adatbázisánakk segítségével készült.
Az első mutatványosok nagyjából az 1800-as évek elején jelentek meg a Városligetben. Annyira jól érezték magukat, hogy ott is maradtak, letelepedtek. A lassan-lassan kialakuló mutatványos telep - népszerű nevén Vurstli -, bár "házon belül" többször költözött, mindig is a Városliget leglátogatottabb helye volt. Kicsi és nagy, gazdag és szegény, úr és szolga, fiatal és öreg egyaránt jól érezte magát a mutatványosok kavargó világában. A közönség majd' minden mutatványost névről ismert, a kikiáltók időnként vaskos tréfáit pedig elnéző türelemmel fogadta.
A mutatványosok jelentős része nem csak ott dolgozott, de kis toldalék lakásában családostól, mutatványa mellett élte le szinte egész életét. Generációk nőttek fel a vurstliban és vették át szüleiktől a látványosságok működtetését.
Pölt Károly, Kardhordó Árpád, Gerencsér Ferenc, a Bienenfeld család, Hinczék, Acsai Sándor, Dobos Jani, a Fényes család, Fregoli, Helfgott Sámuel, Bolond Laci, Madárfejű Lajcsika, Maud, a csodapók, Schäftner Károly...... mind mind ismert, szeretett ám ma már elfeledett legendás alakjai voltak a városligeti vurstlinak.
És a sok hihetetlen látványosság! Élő ember lefejezése, panoptikum, barlangvasút, a körhinták és a lövöldék, a Tanagra és Okultusz, a beszélő emberfej, és a többi mutatvány, melyeket legtöbbször döbbenettel átitatott csodálattal bámult a közönség.
A vurtsli szerepelt jó néhány színdarabban (pl. Bródy István - Harmath Imre - Kemény Egon: Kikelet utca, Molnár Ferenc: Liliom, Faragó Sándor: Barlangvasút) és filmben (The Show - amerikai film, vagy a Molnár György rendezte A vörös Vurstli, ), de Koncz Zsuzsa is megénekelte történetét "Vurstli" c. dalában.
A valaha volt városligeti vurstlira ma már csak egyetlen látványossága emlékeztet, Schäftner Károly lovacskás körhintája.
Íme a kalandokban és fordulatokban gazdag vurstli története!
Tartalom
Megjegyzések
Megjegyzés küldése